Čovjek – Homo narrans – oduvijek je uživao u dobrim pričama. Čak i govorena priča sadrži element zvučnosti, a koji uvelike doprinosi dubljem uranjanju u priču i stvaranjem bogatijih predodžbi. Stari su pripovjedači jako dobro razumjeli moć govorenoga jezika te su svoj glas prilagođavali priči, a radi stvaranja veće imerzije, ponekad su koristili i rekvizite.
Zvuk itekako utječe na doživljaj ispričanoga. Zanimljivo je da ZVUK koji smatramo medijem koji tek prati SLIKU ili TEKST, zapravo, ponekad i snažnije utječe na doživljaj priče. Prisjetite se samo filmske glazbe i njezinog utjecaja na ugođaj u sceni i na vaše raspoloženje!
I dok je filmska glazba neprirodni dio filma (stvarne događaje u životu ne prati cijeli orkestar), ostali zvukovi i šumovi u filmu itekako utječu na doživljaj filmske scene. Zvuk nečijih koraka, škripanje vrata koja se otvaraju itd. doprinose životnosti filmske scene i većem doživljaju imerzije.
Nakon različitih igara sa zvukovima, pokušajte napraviti svoju priču, bez teksta i bez slika – priču ispričanu SAMO zvukovima.
Zvučna priča može biti izuzetno napeta i zanimljiva. Poslušajte primjer.
Predlažem da upotrijebite stavite slušalice, priča će biti dojmljivija.
Zvučna priča za djecu, naravno, može biti vrlo jednostavna i bliska njihovom iskustvu. Poslušajte tako zvučnu priču Buđenje.
(izvor: Gabelica, Težak, Kreativni pristup lektiri)
Ako slušanje priče želimo učiniti interaktivnijim, djeci možemo zadati da prvotno poslušaju zvuk čiji će izvor i značenje prepoznati tek kad poslušaju cjelovitu zvučnu priču. Na primjer, prije slušanjapriče Buđenje, djeci reproduciramo sljedeći zvuk:
KAKO IZRADITI ZVUČNU PRIČU?
1. SCENARIJ
Kao što ste mogli čuti iz primjera, i zvučna priča ima svoj redoslijed radnje. Stoga se ova priča prvotno treba osmisliti i zapisati u obliku scenarija.
2. SNIMANJE ZVUKOVA
Nakon što smo izradili scenarij, možemo snimiti zvukove (mobitelom ili nekim drugim snimačem) ili zvukove jednostavno pronaći na dostupnim platformama.
3. MONTIRANJE ZVUKA!
U videu koji slijedi možete doznati kako montirati zvuk u programu Audacity. Ako do sada niste imali prilike raditi u ovom programu, predlažem da naučite osnovne korake montaže zvuka.
Pokušajte, nije teško!
Polaznike kolegija Digitalna dječja književnost pozivam da svoje radove objave u našoj Facebook grupi.
Jedna misao o “Zvučna priča”